E-Ticaret

Trendyol Komisyon Oranları – 2022 yılı Güncel Oranlar

Yükleniyor..

trendyol komisyon oranlari

TRENDYOL’DA KOMİSYON ORANLARI

trendyol komisyon oranlari

Popüler Pazar yeri Trendyol’da satış yapmak istiyor ama 2022 yılı güncel Trendyol komisyon ürünlerini merak mı ediyorsunuz? Hemen yazımızı okumaya başlayın ve Trendyol’da satışa başlamadan önce merak ettiklerinizi tüm detaylarıyla öğrenin.

E-ticaretin her geçen gün artan büyümesi ile birlikte birçok farklı pazaryeri oluştu. Satıcıların bu pazaryerlerinde mağaza açarak, ürünlerini yükleyip online platform veya mobil uygulamalar aracılığıyla ürünlerini satışa çıkardığı ve müşterilerine sunduğu bu pazarların çoğu benzer şekilde işler.

Çoğu pazaryeri, farklı ürün satışları için farklı komisyon oranları belirler. Bu kurumlar satıcıların yaptığı KDV dahil satışlar üzerinden belirlenen komisyon oranlarını alır. Bunun yanında pazaryerlerinin çoğu, satıcıların kargo anlaşmalarından yararlanmasını sağlayarak, indirimli fiyatlarla kargolarını göndermelerini sağlar.

Ülkemizdeki en popüler Pazar yerlerinden biri olan Trendyol’un kendi yoğunluğundan yararlanma şansı elde etmek, satışları fazlasıyla artırmayı mümkün kılmaktadır. Bunun yanında komisyon oranlarının diğer e-ticaret sitelerine oranla daha yüksek olması nedeniyle kâr oranlarında düşüş yaşanması da olası bir durumdur. Fakat doğru bir strateji uygulanırsa Trendyol’da ürün satmak kârlı hale gelebilir.

 

Trendyol Komisyon Oranları 2022

Trendyol, Türkiye’nin en çok ziyaretçisi olan pazaryeridir ve mobil uygulaması üzerinden de günlük olarak binlerce ürün satın alınmaktadır.

Trendyol, mağaza sahiplerinden yapılan satışlara göre komisyon bedeli kesmektedir. Trendyol komisyon oranları ise ürün kategorilerine göre %5 ve %30 arasında farklılık gösterir.

Aksesuar           %11 -%25

Çocuk Kategorisi           %8 – %23

Elektronik        %6- %25

Ev ve Yaşam      %5 – %25

Giyim   %17 – %20

Kozmetik ve Kişisel Bakım         %5 – %17

Spor Ürünleri   %8 – %10

Süper Market   %12 – %15

Trendyol’da komisyon kesintisi hariç gider kalemleri de bulunmaktadır. Bu kalemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Satış fiyatı

Komisyon

Paketleme

Kargo

Alış fiyatı

Komisyon KDV

Ürün KDV

Trendyol Kargo Ücreti

Trendyol’da kargo ücretleri mağazalar tarafından ödenir. Kargo ücretleri sipariş bazında hesabınızdan düşer. Düşülen miktar ise, ay sonunda toplu olarak faturalandırılır.

Müşterilerin yaptıkları iadelerin kargo ücretini satıcılar karşılamaktadır. Yeniden gönderilen ve teslim edilmeden geri dönen kargo ücretlerini ise Trendyol kendisi karşılamaktadır.

Trendyol elite üye programında olan tüm 75 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti alınmamaktadır.

Trendyol vergi levhası istiyor mu?

Trendyol’da satıcı olabilmek için anonim, limited, şahıs veya diğer şirket tiplerinde kuruluşunuzun olması gerekmektedir. Bu nedenle vergi mükellefi olmanız gerekmektedir.

Trendyol da en çok ne satılıyor?

Trendyol’da ev temizlik ürünleri, gıda, sağlık ve spor ürünleri, bebek bakım ürünleri, kişisel bakım ve petshop ürünleri en çok satan ürünler arasında bulunuyor. Bu kategorilerin çoğunda ciddi ve çok miktarda satışlar yapılıyor.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puan / 5. Oy sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

14 Gün Ücretsiz Deneme ile
Hemen E-ticarete Başla

Yorum yapılmamış
Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız.

Benzer Yazılar