E-Ticaret

E-Ticarette Yapılan 8 Hata

Yükleniyor..

E-TİCARETTE YAPILAN 8 HATA

E-TİCARETTE YAPILAN 8 HATA

E-TİCARETTE YAPILAN 8 HATA

E-ticarette yapılan en yaygın 8 hatanın ne olduğunu biliyor musunuz?

E-ticaret sektöründe  başarılı olabilmek için birçok unsuru düşünerek  hareket etmek gerekmektedir. Bazı işletmelerin e-ticarette çok kolay bir şekilde başarılı olduğu ve bazı işletmelerin ise başarısız oldukları görülmektedir.

E-ticarette başarısız olan  işletmelerin başarısız olma nedenleri arasında  genelde yaptıkları belli başlı hatalar yer almaktadır. Birçok işletme e-ticaret sektöründe planlı ve doğru bir şekilde ilerlerken, bazıları ise hızlı yükselmek isteyip daha fazla hata yapar ve bu da ardından başarısızlığı getirir.

 

  • İş Planı Hazırlamamak

E-ticaret firmaları için iş planları çok önemlidir. Çünkü iş planları sayesinde işletmeler e-ticaret sitesi kurulumu, yönetimi, ürün ve tedarik zinciri yönetimi, satılacak ürünlerin fotoğraf ve detayları, sitenin tasarımı, ödeme yöntemleri gibi süreçlerini profesyonelce planlanmaktadır.

E-ticaret sektörüne girmek isteyen işletmeler  iş planı hazırlayarak hareket ederken, bir bölümü de e-ticarete yapılan en çok hatalardan birisi olan iş planı hazırlamama hatasını yapar.

İş planı hazırlamadan  giriş yapan işletmeler e-ticaret süreçlerini yönetemezler ve markalar dijital pazarlama stratejileri ve müşteri ilişkileri  konusunda da problem yaşarlar ve e-ticarette başarısız olurlar. Önce bir iş planı yapılmalı ve tüm süreçleri planlamalısınız.

 

  • Yanlış E-ticaret Sitesi Kurma

E-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmak isteyen kişiler; Açık kaynak kodlu yazılımlar, hazır e-ticaret paketleri, e-ticaret sitesi yazdırma gibi yöntemleri kullanıp sanal mağazalarını kurmaktadır.

E-ticaretteki en büyük hatalardan birisi  doğru yöntemi bulamamaktadır. Açık kaynak kodlu yazılımları tercih eden işletmeler  ücret ödemeden sitelerini kurdursa da modül, yazılımcı ve temalar için masraf yapmaktadır. E-ticaret sitesi yazdırma yönteminde  site kurma süreci maliyetli ve  uzun bir süreç gerektirmektedir.

E-ticarette başarılı olmak isteyen işletmelerin hazır e-ticaret paketlerini tercih etmeleri gerekmektedir. SubWoo Dünya üzerinde en çok tercih edilen e-commerce altyapısı olan woocommerce üzerinde geliştirilmiş ve Türkiye pazarı için anahtar teslim e-ticaret alt yapısı sunan bir sistemdir. Sürpriz giderlerle karşılaşmadan, şablonlar arasına sıkışmadan ve yazılımcı maliyeti ile karşılaşmadan başarılı bir e-ticaret sitesi kurmak için SubWoo paketlerini hemen buradan inceleyin!

 

  • Kalitesi Düşük Görsel Seçimleri

E-ticaret sitelerinin en önemli eksikleri arasında olan unsurlardan birisi de görsellerdir. Birçok e-ticaret firması sitelerini hızlı kurmak için görsellerine önem vermeden hareket etmekte ve kalitesiz görsel kullanmaktadır.

Kalitesiz ürün fotoğrafları kullanılarak kurulan e-ticaret sitelerinin satışları da azalmaktadır. E-ticaret sitelerinden alışveriş yapacak tüketiciler, ürünleri görselleri aracılığıyla tanıyarak satın almaktadır. Kalitesiz görsel kullanımı firmanıza olan güvenini de sarsacaktır.

Bu nedenle e-ticaret sitenizde profesyonel ürün fotoğrafları kullanamaya özen göstermeli ve fotoğraflarını  stüdyo ortamında çekmeyi tercih etmelisiniz.

 

  • Ürün Açıklamalarının Yetersizliği

E-ticarette yapılan en yaygın hatalar arasında ürün açıklamalarının yetersizliği yer alır. Genelde birçok e-ticaret firması sitelerinde  SEO uyumlu olmayan, kopyala yapıştır yöntemi ile eklenen ürün açıklamalarını kullanmaktadır. Bu da firmaların hem SEO sıralamalarını etkiler hem de satışlarını düşürür.

Müşterileriniz ürün açıklamaları sayesinde ürünler hakkında bilgi almaktadır. Ürün açıklamalarınızı yazmadan anahtar kelime araştırması ile tüketicilerin en çok hangi kelimeler ile ürün araması yaptığını öğrenmek faydalı olacaktır. Ürün açıklamalarını özgün şekilde oluşturun. SEO’ya önem verin ve ürün açıklamalarınızı yazarken abartılı cümlelerden uzak durun.

 

  • Müşteri Memnuniyetini Önemsememek

E-ticaret sektöründe başarılı olan işletmelerin hepsi müşteri memnuniyetini önemseyerek hareket ederler. Ürünleriniz ne kadar iyi olursa olsun müşterileriniz  alışverişten memnun olmadıkları takdirde siteniz üzerinden  alışveriş yapmayı istemeyecektir. Bu da satışlarının azalmasına neden olacaktır.

E-ticaret sektörüne girmeden önce ilk olarak müşteri memnuniyeti arttırma yöntemleri için araştırma yapmanız gerekmektedir. E-ticarette müşteri memnuniyetini sağlayarak başarılı olmaya daha da yaklaşabilirsiniz.

 

  • Faturasız Ürün Gönderimi

E-ticarette bir diğer hatada faturasız ürün göndermektir. Her firmanın satışını yaptığı ürünleri faturalandırması ve devlete  vergi ödemesi gerekir. Faturasız ürün gönderimi yapılması ile cezai işlemlerle karşı karşıya kalınabilir.

 

  • Görünmeyen Giderleri Hesaplamamak

Şirketinizin karlılığını arttırmak için gelir ve gider takibi çok iyi bir şekilde yapılmalıdır. Aynı zamanda görünmeyen giderler de  hesaba katılmalıdır. Kargo masrafları, KDV oranları, sanal pos komisyon oranı, e-ticaret pazaryeri komisyon oranları vb. gibi görünmeyen giderler firmaların karlılığını etkilemektedir. SubWoo ile e-ticaret sitenize ait giderler minimuma iner!

 

  • Ürün ve Hizmet Takibi Yapmamak

E-ticarette popüler olan ürünler değişiklik göstermektedir. Bazı ürünlerin popülaritesi hızlı bir şekilde biterken bazı ürünlere talep ise sürekli artış gösterebilir. Bu nedenle e-ticaret  trendlerinin sürekli değiştiğini ve bu trendleri takip etmek  gerektiğini unutmamanız önemlidir.

E-Ticarete Başlamak İçin Gerekenler

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puan / 5. Oy sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

14 Gün Ücretsiz Deneme ile
Hemen E-ticarete Başla

Yorum yapılmamış
Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız.

Benzer Yazılar