E-Ticaret

E-Ticarette Ürün Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Yükleniyor..

E TİCARETTE ÜRÜN SATIŞ FİYATI BELİRLEMEK

E-ticaret yapan veya e-ticarete yeni başlayan kişilerin en çok merak ettiği şeylerden biri de e-ticarette ürün fiyatlandırma stratejileridir. E-Ticaret firmaları arasında rekabet büyük ve çok önemli olduğu için firmalar genellikle fiyat politikaları ile müşteri çekme çabasındadır.
Fiyatlandırma, bir firmanın ürün veya hizmetlerinin değerini tespit ederek satacağı rakamı belirlemesidir. Bir ürün ya da hizmetiniz için e-ticaret sitenizde fiyat belirlemek, ürününüzü pazara sunarken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biridir.
Doğru fiyatlandırma yaparak rakipler karşısında ön plana çıkan marka olabilmek için, e-ticarette ürün fiyatlandırma stratejileri ile fiyatlandırma nasıl yapılır, fiyatlandırma yapılırken nelere dikkat edilmelidir ve doğru fiyatlandırma stratejileri nelerdir gibi soruların cevapları çok önemlidir.

FİYATLANDIRMA YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Alışveriş alışkanlıklarının belirlenmesindeki en önemli etken fiyatlandırmadır. Fiyatlandırma yaparken dikkat edilmesi gereken unsurları dikkate almalısınız çünkü bu sizlerin rakipler önünde ön plana çıkmanıza olanak sağlayacak ilk faktörlerden biridir. Fiyatlandırma yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu ise detaylı şekilde cevaplayalım:

Rakip Analizi

E-ticarette ürün fiyatlandırma yaparken rakip analizi yapmak öncelik gerektirmektedir. Yapılacak rakip analizi ile gelir elde eden rakip firmaların fiyat ve kampanya stratejilerini görerek fiyatlarınızı belirleyebilirsiniz.
Rekabet odaklı yapacağınız fiyatlandırma stratejisi ürün fiyatlandırma yaparken en çok kullanılan ve en önemli stratejilerdendir. Rakip analizini yaparken ürün maliyetleri, ürünün lojistik süreçleri gibi birçok unsuru da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Hedef Kitle Analizi

E-ticaret’in en önemli etkenlerinden biriside hedef kitledir. E-ticaret firmaları yaptıkları hedef kitle analizi ile müşterilerini daha yakından tanıyarak potansiyel müşterilerini müşteriye çevirme oranlarını artırmaktadır.
Ürün fiyatlandırması yapılırken ilk olarak hedef kitlede yer alan kişilerin alışveriş alışkanlıkları, cinsiyetleri ve yaş aralıkları gibi birçok unsuru göz önünde bulundurarak ürünlerinizi doğru bir şekilde tespit edebilir hem de ürün fiyatlandırmasını sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.

Talepler

Bir işletmenin bulunduğu pazarın yapısı, pazarda bulunan hedef kitlenin özellikleri ve talep yapısı, fiyat kararlarının alınmasında dış faktörleri oluşturmaktadır. Ürünün kategorisine bağlı olarak fiyat kalemi ürünün az veya çok talep görmesinde büyük rol oynamakta. Talep dengesi değişken ise fiyattaki değişiklik bile talep sayısını değiştirebilir.
Müşteri talebi ve piyasa koşullarına uyum sağlayacak şekilde ayarlanan fiyatlar, talebe uygun olarak satış yapabilmenizi sağlar. Talep az olduğu dönemlerde fiyat kırma şeklinde indirimler ve promosyonlar uygulanabilir. Bu durumda satış hacmi ve döngüsü yükseltilebilir. Talebin yoğun olduğunda ise fiyatlar rekabetçi bir seviyede uygulanabilir.

Buybox Takibi Yapın

Buybox, internetten satılan ürünün hemen al fiyatı olarak uygulanmaktadır. Bu tarzda çalışan ve farklı markaların ürün fiyatlarını aynı kategori veya ürün altında sergileyen siteler bulunmaktadır. Bu sitelerden alışveriş yapan kişiler genelde en ucuz olan ürünü satın almayı tercih etmektedir.
Trendyol, N11, Hepsiburada gibi pazaryerlerinin veya aynı ürünü satan diğer e-ticaret sitelerinin fiyatlarını toplayan ve bu fiyatlar üzerinden satış yapılmasına olanak sağlayan bu siteler firmaların ürün satışlarını çok kolay hale getirmektedir.
Bu tür internet sitelerinden daha hızlı satış yapmak için ise ucuz ürün fiyatlarını takip ederek ürün fiyatlarınızı revize edip rekabetçi ürün fiyatını bulabilirsiniz.

Pazar Araştırması

E-ticaret ile internetten ürün satan kişilerin planlamalarında Pazar araştırması yapmak bulunmaktadır. Pazar araştırması yapmak firmaların hangi ürünleri nasıl fiyatlandıracağını, nasıl pazarlayacağını ve nasıl satacağını belirlemesinde en etkili yöntemdir.
Ürün fiyatlandırması yapmadan önce, yapmanız gerekenlerden ilki de satış yapacağınız pazarınızı iyi tanımaktır. Pazarın mevcut durumuna hakim olmanız i hem kısa, orta ve uzun vadede de pazarına nasıl şekilleneceği konusunda da bilginizin olması çok önemlidir. Rakiplerin ürünleri nasıl bir şekilde konumlandırıp fiyatlandırdığı bilmeniz ve hedef kitlenizin ürüne nasıl yaklaştığını da araştırmanız gereklidir. Hedef kitlenizin alım gücü, alışveriş alışkanlıkları, kullandıkları platformlar sizin ürün fiyatlandırmanızı etkileyecek ve pazarlama çalışmalarınızı da yönlendirecektir.
İnternetten satacağınız ürünleriniz için ideal fiyatı bulmaya yönelik stratejiler arasında bulunan şeylerden birisi de pazar araştırması yapmaktır. Ürünleriniz için ideal fiyatı bulmak istiyorsanız;

  • • Satacağınız ürünlere olan arz ve talebi tespit edin.
    • Rakiplerinizin fiyatlarını ve nasıl farklılaştığını inceleyin.
    • Müşterilerin bu ürünlere ihtiyacı var mı?

Gibi sorulara yanıt verin. Sonrasında ise satacağınız ürünlerin genellikle e-ticaret sitelerinde hangi fiyatlar ile satıldığını göz önünde bulundurmanız gerekli. Rakiplerinizi inceleyip Pazar araştırmanızı tamamladıktan sonra ürün fiyatlarınızı belirlerken rakip firmalara en yakın fiyatları belirlemelisiniz.
Belirlediğiniz uygun fiyatlar sayesinde rakipleriniz ile rekabete girebilir ve rakiplerinizden farklılaşan özellikleriniz sayesinde ise ürünlerinizi daha kolaylıkla satabilirsiniz.

E-ticaret Sitenizin İstatistiklerini Göz Önünde Bulundurun

E-ticaret sitelerinin doğru fiyatlandırma stratejileri belirlemesini kolaylaştıracak e-ticaret sitesine üye olan kişilerin istatistiklerine bakmak önemli olacaktır.

  • • En çok satış yapılan ürünler
    • En çok ziyaret edilen ürünler
    • En çok alışveriş yapan yaş grupları

Bu gibi unsurları göz önünde bulundurarak ürün fiyatlarınıza yön verebilirsiniz. Örneğin en çok ziyaret edilen ürünler üzerinden nasıl bir fiyatlandırma stratejisi yapılması gerektiğini görüp uygulayabilirsiniz.
E-ticaret sitenizde ziyaretçilerin ilgisini çeken birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin satış ve satış oranlarını belirleyebilirsiniz.

Arz ve Talep

E-ticarette ürün fiyatlandırma stratejilerinde en önemli konulardan birisi arz ve taleptir. Gerek üretim alanında yaşanan problemler gerekse sevkiyat ve gümrük süreçleri gibi birçok nedenlerden dolayı bazı dönemlerde aranılan ürünler piyasada azalmaktadır.
Bu dönemlerde talep artarken arzda da azalmalar meydana gelebilmektedir. Bu durumu sürekli olarak incelemek ve takip etmek oldukça önemlidir.

Ürün Maliyetleri

Satış yapmak için fiyatlandırmalarınızda dikkat etmeniz gerekenlerden biri de ürün maliyetlerinizi belirlemektir. Maliyetlerinizi belirlemeden fiyatlandırmalarınızı yapmanız durumunda, zarar edebilir veya düşük kar marjlarıyla bu ürünleri satabilirsiniz. Ürününüzün maliyeti, tedariki, depo maliyeti, kargo maliyeti, pazarlama, reklam ve satış maliyetleri, operasyonel maliyetler, vergiler ve borçlarınız gibi ürünle ilgili olabilecek tüm maliyetleri hesaba katıp ürün satış fiyatı belirlemeniz daha uygun olacaktır.

Yasal zorunluluklar

E-ticarette ürün fiyatlandırması yapılırken göz önünde bulunması gereken bir diğer husus da uygulanan yasal düzenlemelerdir. KDV, ÖTV, alım-satım vergisi ve gümrük vergisi gibi konuları asla göz ardı etmemelisiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puan / 5. Oy sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

14 Gün Ücretsiz Deneme ile
Hemen E-ticarete Başla

Yorum yapılmamış
Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız.

Benzer Yazılar